Zwiększ swój finansowy IQ – Robert Kiyosaki – recenzja książki

W cyklu artykułów dla początkujących zaprezentuję krótką recenzję najnowszej książki R. Kiyosakiego pt. Zwiększ swój finansowy IQ. Jest to kolejna pozycja z bardzo popularnej serii książek autora bestsellera  Bogaty ojciec, Biedny ojciec, w której znany amerykański inwestor wprowadza czytelnika w świat finansów i inwestowania. Książki te pisane są bardzo prostym językiem, przekazują jednak niezwykle innowacyjne zasady poruszania się po świecie finansów. Co najważniejsze, autor przekazuje w nich sposób myślenia, którego on sam musiał się nauczyć, startując od zera w karierze inwestora. Co więcej, autor przekonuje, że w dzisiejszych czasach każdy, kto chce zachować swój poziom życia musi zostać inwestorem. W jednym z wywiadów, Robert Kiyosaki spytany, jaka jest jego rada dla dla przeciętnego inwestora, odpowiedział, ,,moją podstawową radą dla przeciętnych inwestorów jest to, żeby przestali być przeciętni” Brzmi to jak truizm, ale takie są fakty, że aby odnieść sukces, trzeba myśleć dużymi kategoriami. Książki R. Kiyosakiego nie podają prostych recept, ale uczą sposobu myślenia kategoriami aktywów, pasywów i przepływu pieniężnego. Kiyosaki wielokrotnie podkreśla, że zarówno do zarządzania finansami osobistymi jak i finansami wielkich korporacji kluczowa jest kontrola i ukierunkowanie przepływu pieniężnego (cashflow).

Ktoś, kto już czytał pozostałe książki Roberta, może się zastanawiać, czy warto sięgnąć po tę ostatnią, czy jest w niej jakaś dodatkowa wiedza.  Prawdą jest, że w książce Zwiększ swój finansowy IQ omawiane są na nowo niektóre pojęcia i zagadnienia z wcześniejszych pozycji, ale jest też sporo nowych informacji. Także również doświadczony czytelnik znajdzie sporo rzeczy dla siebie. W artykule tym zaakcentuję dwie z nich:

  • Jak wydostać się z kłopotów finansowych?

Wiele osób, które nie nadążają ze spłatą kredytów, ledwo wiążą koniec z końcem, zadają sobie pytanie, jak z tej patowej sytuacji wybrnąć. Często im ciężej pracują, tym trudniej im ogarnąć życie prywatne i własne finanse. Kiyosaki nie daje tu jakiejś natychmiastowej cudownej rady, jak z tego wybrnąć, ale wskazuje systematyczny sposób wychodzenia z tarapatów bazujący na kontroli przepływu pieniężnego. Sam, gdy jego pierwsza firma popadła w tarapaty, zastosował – wbrew wszystkiemu – ten sposób i podupadłą firmę stopniowo przekształcił w niezwykle zyskowne imperium. Zainteresowanych odsyłam do książki, tutaj mogę tylko powiedzieć w skrócie, że jego bogaty ojciec poradził mu ,,przychód uczyń kosztem”. Nawet, gdy w jego firmie był comiesięczny deficyt (koszty większe od przychodów), to nie skupiał się na terminowym regulowaniu zobowiązań, tylko dodatkowo ok 30% procent przychodów miesięcznie przeznaczał na zakup aktywów. Może się to wydawać paradoksalnym postępowaniem, ale w książce znajdziemy głębokie uzasadnienie tej metody, która może odnieść się zarówno do osobistych finansów, jak i do finansów firmy.

  • Podatki a inwestowanie

W książce Zwiększ swój finansowy IQ, autor zwraca uwagę, że można legalnie tak wykorzystać system podatkowy, aby działał na naszą korzyść. Inwestor musi liczyć się z płaceniem podatków, które w różnym stopniu zmniejszają efektywność inwestycji. Kiyosaki co prawda odnosi się do amerykańskich przepisów podatkowych, ale uczy sposobu myślenia, który z powodzeniem można zastosować i w polskich realiach.  Podam tu jeden przykład z kategorii inwestowania w nieruchomości. Kiyosaki wspomina w tej książce, że gdy kupił apartamentowiec pod wynajem i dobrze nim zarządzając, zwiększył procent wynajmowanej powierzchni, to wartość apartamentowca wzrosła. Zamiast więc sprzedać go dla osiągnięcia zysków kapitałowych (wtedy musiałby zapłacić podatek), skorzystał z możliwości zwiększenia kredytu hipotecznego obciążającego tę nieruchomość, wypłacając sobie niejako nieopodatkowany zysk w formie kredytu i zachowując przepływ pieniężny z nieruchomości. Jest to prosty przykład na to jak istotna jest finansowa wiedza.

Zachęcam wszystkich do przeczytania najnowszej książki Roberta, inwestycja w wiedzę to najlepsza inwestycja.

Zapisz się do newslettera, a będziesz informowany o nowościach na stronie przeplywypieniezne.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Finanse osobiste, Inwestowanie dla przepływów pieniężnych, Inwestuj w wiedzę i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.