Nowy Kurs: Jak wykryć manipulacje zyskiem spółki akcyjnej?

Jak wykryć manipulacje zyskiem spółki akcyjnejJestem bardzo podekscytowany, że mogę przedstawić Ci mój nowy kurs, nad którym długo pracowałem. W kursie nauczysz się, jak na podstawie sprawozdań finansowych bez wglądu do dokumentacji spółki ocenić jakość wykazywanych zysków. Umiejętność wykrywania manipulacji jest niezbędna zwłaszcza dla indywidualnych inwestorów giełdowych.

Skąd wiesz, które dane finansowe są wiarygodne?

    Gdy inwestujesz w akcje, idealnie byłoby, gdybyś mógł wysłać do spółki swojego audytora, który zbadałby, czy zyski wykazywane przez spółkę są prawdziwe. Audytor miałby dostęp do dokumentacji księgowej, mógłby zrobić wywiad i na miejscu ocenić prawdziwą kondycję finansową spółki.
    Jako inwestor indywidualny najczęściej musisz zadowolić się czytaniem raportów finansowych i publicznie dostępnych informacji o spółkach. Nie oznacza to jednak, że jesteś całkowicie bezbronny wobec bardziej i mniej legalnych manipulacji księgowych. Moim celem jest pokazać, że akcjonariusze mniejszościowi mogą zastosować stosunkowo proste narzędzia do oceny jakości wykazywanych przez spółki zysków. Narzędzia te są bardzo słabo znane w Polsce – a szkoda, bo są niezwykle przydatne i wartościowe.
    Słynny skandal z oszustwami finansowymi w spółce Enron pokazał, że potrzebne są nie tylko nowe regulacje prawne, ale też szeroka edukacja inwestorów. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie w 100% ochronić się przed oszustwami księgowymi, ale możemy nauczyć się oceniać, kiedy szansa na zmanipulowane sprawozdanie finansowe jest duża.

Jak rozpoznasz manipulacje księgowe?

      Po latach analizy setek sprawozdań finansowych, przygotowałem specjalny kurs, w którym nauczysz się, jak rozpoznawać typowe manipulacje księgowe. Tzw. kreatywna księgowość dotyczy nie tylko operacji niezgodnych z prawem. Najgorsze jest to, że międzynarodowe standardy rachunkowości dopuszczają dużą swobodę prezentacji wyników finansowych – które często nie oddają prawdziwej sytuacji ekonomicznej spółek. Dla Ciebie – jako inwestora i nie tylko – kluczową umiejętnością jest ocena jakości zysków spółek. Jest to wiedza bezcenna – zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy, gdy będziesz wiedział, których spółek unikać.
W kursie – oprócz niezbędnej teorii – prostymi słowami na rzeczywistych sprawozdaniach finansowych, pokazuję Ci finansowe ,,pola minowe”, których warto unikać. Dzięki ćwiczeniom utrwalisz umiejętności, które z pewnością poprawią Twoje wyniki inwestycyjne.

Pełną wersję kursu (nagrania video o łącznym czasie trwania 2 h 25 min oraz prezentację z ćwiczeniami) znajdziesz tutaj.

Program kursu:

1. Jak zapasy zniekształcają zysk netto?

 • Przykład – fabryka czekolady
 • Jak wykryć zniekształcony zapasami zysk w sprawozdaniach finansowych?
 • Zysk właścicielski
 • Metody LIFO, FIFO, średniej ważonej
 • Kłamstwo ma krótkie nogi

2. Manipulacje przychodami i należnościami

 • Jak spółki zawyżają przychody?
 • Jak wykryć manipulacje przychodami?

3. Co mówią aktywa o jakości zysków?

 • Problemy z aktywami w ocenie zysków
 • Na tropie aktywowania kosztów
 • Na tropie manipulacji amortyzacją
 • Jakie spółki są szczególnie zagrożone słabą jakością (lub manipulacją) zysków?

4. Wskazówki i odpowiedzi do ćwiczeń

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza fundamentalna, Inwestowanie dla przepływów pieniężnych, Inwestuj w wiedzę i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.