Inwestowanie dywidendowe cz. 3: Jak interpretować Payout Ratio i Dividend Yield?

purpleCowJaki jest wpływ wskaźnika wypłaty dywidendy i stopy dywidendy na opłacalność inwestycji w akcje? Czy akcje, które dają dywidendę 10% są atrakcyjniejsze od wypłacających 5%? Odpowiedzi na te pytania mogą być bardzo zaskakujące dla początkujących inwestorów.

Warto zaznaczyć, że przykładowe symulacje modelowe w nagraniu odnoszą się do akcji dojrzałych, mało zadłużonych spółek, których zarząd jest w stanie utrzymywać przez wiele lat wysokie ROE  na względnie stałym poziomie. Stopa zwrotu z kapitału własnego, o której mówię w nagraniu dotyczy zysku właścicielskiego, tzn. zysku netto z działalności kontynuowanej powiększonego o amortyzację i pomniejszonego o część nakładów kapitałowych (CAPEX) na utrzymanie działalności spółki. Oparcie ROE na zysku właścicielskim lepiej oddaje zdolność spółki do wypłacania dywidend akcjonariuszom.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Finanse osobiste, Inwestowanie dla przepływów pieniężnych, Inwestuj w wiedzę i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.