Silne spadki cen srebra – dobra wiadomość

Ostatnio media głośno trąbiły o silnych spadkach cen srebra, prawdą jest, że przez ostatnie kilka sesji walor ten stracił na wartości ok. 30 procent. Warto przypomnieć, że walor ten przez ostatnie 6 miesięcy podrożał o ok. 100 %. Jako główne powody tak gwałtownej korekty wymieniane są: dwukrotne podniesienie (to drugie tym razem zapowiedziane jest na 9 maja) na giełdzie Comex wymaganych depozytów zabezpieczających instrumentów pochodnych opartych o srebro oraz planowane zakończenie w czerwcu programu masowego dodruku dolara w USA. Myślę, że z punktu widzenia fundamentalnego, to zadziałała głównie ta pierwsza przyczyna. Bowiem mimo końca dodruku dolara, FED zapowiedział, że będzie w dalszym ciągu reinwestował na rynku obligacji środki z obligacji, których termin zapadalności minie oraz odsetki.

Z technicznego punktu widzenia przyczyną korekty było skrajne wykupienie rynku i dotarcie do ważnej strefy długoterminowego oporu jaka rozpościera się w okolicach 49$/oz. Pisałem o niej we wcześniejszym wpisie na Srebro najdroższe od 30 lat. Warto jednak podkreślić, że narazie obserwowany ruch zapoczątkował korektę, a nie odwrócenie długoterminowego trendu wzrostowego. Przemawia za tym spadek liczby otwartych pozycji na rynku terminowym. Podwyższenie wymaganych depozytów spowodowało, że duża część inwestorów zmuszona została do zamknięcia pozycji. Dopiero gdyby na spadkach cen  LOP wraz z wolumenem transakcji zaczęły znacząco rosnąć świadczyłoby to o tym, że inwestorzy instytucjonalni zaczynają masowo otwierać krótkie pozycje. Oczywiście jeśli ktoś myśli o kupnie srebra, warto poczekać na pełne ukształtowanie się korekty i ewentualne wybicie potwierdzone sygnałem z własnego systemu transakcyjnego. Ktoś kto kupował srebro, gdy zaczynał się program poluzowania ilościowego, teraz zrealizował już conajmniej kilkudziesięcioprocentowe zyski i może spokojnie czekać na nowy sygnał wejścia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gospodarka, Inwestowanie techniczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.