Podsumowanie tygodnia na rynkach finansowych

W tym tygodniu wiele się działo, począwszy od interwencji SNB na rynku walutowym, a skończywszy na dalszych spadkach indeksów akcji. Jakie są dalsze perspektywy? Jakie strategie warto przyjąć, aby wzmocnić swoją pozycję finansową? Zapraszam do krótkiego przeglądu sytuacji.

  • Interwencja na rynku walutowym

Pisałem o tym już na wiadomosciach24, dodam tylko, że wyznaczenie linii obrony na parze CHF/EUR jest desperackim krokiem Banku Centralnego Szwajcarii. Desperackim, bo jeśli sytuacja zadłużeniowa w strefie Euro będzie się dalej pogarszać, bank SNB będzie musiał uciec się do poluzowania ilościowego (elektronicznego ,,dodruku” franków), a to w długim terminie rodzi zagrożenia inflacyjne. Kredytobiorcy we frankach powinni pamiętać, że SNB interweniuje na parze CHF/EUR, a nie CHF/PLN, a kapitał zagraniczny jest w fazie odpływu z naszego regionu, co powoduje osłabienie złotego. Warto też nadmienić, że rośnie koszt ubezpieczenia polskiego długu (kurs CDS-ów), co jest dodatkowym czynnikiem wpływającym na osłabienie złotego.

  • indeks akcji największych polskich spółek – WIG-20

We wpisie z 4 września akcentowałem pojawienie się na wykresie indeksu WIG20 prospadkowej symetrycznej korekty Fibonacciego. Korekta ta zadziałała książkowo – z jej punktu D rozwinęła się fala spadkowa, która na dzisiejszej sesji dotarła do poziomu 2248.74 pkt i na razie nie ma oznak jej zakończenia. Jest jednak jedna nadzieja dla rynku byka – w rejonie 2200 pkt koncentrują się projekcje symetrycznej prowzrostowej formacji. Gdyby obszar ten potwierdził się na wykresie 30 minutowym i zadziałał jako wsparcie, oznaczałoby to możliwość poprawy średnioterminowego wizerunku indeksu, który wciąż reprezentuje klasyczny trend spadkowy. Natomiast przebicie w dół ceną zamknięcia obszaru 2200 byłoby dla mnie silnym sygnałem ataku na poziom 1900pkt., gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 61,8% całej ostatniej hossy.

  • strategia dla rynku akcji (jest to moja opinia a nie rekomendacja)

w inwestowaniu technicznym, inwestorzy, którzy mają taką możliwość począwszy od punktu D formacji prospadkowej (i jej analogonu np. na indeksie amerykańskim S&P500) powinni być szczęśliwymi posiadaczami krótkich pozycji na kontraktach terminowych. Warto jednak bacznie obserwować wsparcie wynikające z projekcji symetrycznej formacji prowzrostowej i w razie odreagowania z tego poziomu zamknąć pozycje zarabiające na spadkach i otworzyć długie.

– w inwestowaniu dla przepływów pieniężnych, sytuacja na rynku robi się coraz bardziej wyśmienita – aktualne pozostaje to co pisałem w jednym z ostatnich wpisów – warto przeprowadzać systematyczne skupowanie akcji spółek dywidendowych rozłożone na coraz to niższe poziomy. Jest coraz więcej spółek, dla których spadek cen akcji zaczyna być niebywałą okazją dla łowców dywidend. Nawet jeśli inwestorzy dywidendowi nie złapią przysłowiowego dołka i będą musieli liczyć się z tymczasowym spadkiem wartości rynkowej nabywanych akcji, to zapewnią sobie wysokie przepływy pieniężne na lata. Jest to więc strategia długoterminowa. Dla początkujących ważna rada: nie kieruj się wyłącznie wysoką stopą dywidendy, analizuj raporty finansowe spółek, które nabywasz i wybieraj spółki w dobrej kondycji finansowej o wysokiej wartości wewnętrznej. Sprawdź też, czy wypłacana wysoka historyczna dywidenda nie była wynikiem zdarzeń jednorazowych, np. sprzedaży majątku spółki.

  • złoto i srebro

Wciąż w trendach wzrostowych, choć srebro miało w ostatnich tygodniach mocną korektę. Obserwuj politykę monetarną USA, a zwłaszcza komunikat z wrześniowego posiedzienia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). W razie ewentualnego poluzowania polityki monetarnej, złoto i srebro mogą być dobrą przystanią dla części Twojego kapitału.

Powyższy artykuł oraz żaden artykuł w serwisie przeplywypieniezne.pl nie jest rekomendacją w rozumieniu „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców”.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Gospodarka, Inwestowanie dla przepływów pieniężnych, Inwestowanie techniczne i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.