KGHM – długoterminowa analiza fundamentalna

kghmKGHM jest spółką, która od wielu lat wypłaca dywidendy na GPW. Zarówno zyski KGHM jak i dywidendy podlegają cyklicznym wahaniom, gdyż jest to spółka surowcowa. Prześledzimy sobie najważniejsze informacje finansowe z raportu rocznego za 2014 rok. Następnie przyjrzymy się długoterminowej kondycji spółki KGHM.

Na wyniki KGHM za 2014 rok największy wpływ miały spadające ceny miedzi na światowych rynkach oraz podatek od wydobycia niektórych kopalin. Mimo niekorzystnych trendów, spółce udało się wypracować zysk netto w kwocie 2,45 mld zł. W nagraniu video przeanalizujemy tzw. zysk właścicielski, który jest znacznie ważniejszy z punktu widzenia akcjonariuszy.

Czynnikiem amortyzującym spadające ceny miedzi i innych metali jest obecnie wysoki kurs dolara, który sprzyja spółce KGHM. Zwłaszcza, że KGHM poczynił znaczące inwestycje zagraniczne, których wpływ powinien być już widoczny w wynikach za 2015 rok (w połowie tego roku planowane jest uzyskanie pełnych mocy produkcyjnych w projekcie Sierra Gorda).

W mojej opinii, głównym czynnikiem, który może zagrażać spółce, jest planowane włączenie się KGHM w budowę elektrowni jądrowej w Polsce na nieznanych jeszcze dokładnych warunkach finansowania. O ile elektrownia jądrowa jest, wg mnie, Polsce potrzebna, to historia pokazała, że taki projekt może być przez społeczeństwo zablokowany już po poniesieniu części nakładów inwestycyjnych. Może jestem tu zbytnim pesymistą, ale czekam na dalsze informacje o udziale KGHM w tym projekcie.

Poniżej analiza video raportu za 2014 rok, a w dalszej części na www.ekademia.pl/serwis/kghm długoterminowe ,,prześwietlenie” spółki KGHM dla inwestorów dywidendowych i nie tylko.

Chcesz wiedzieć więcej o spółkach dywidendowych? Zapisz się na darmowy biuletyn pt. Jak znaleźć dobre akcje dywidendowe?


Email :
Imię :

Zgadzam się z polityką prywatności
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza fundamentalna, Analizy giełdowe, Bez kategorii, Inwestowanie dla przepływów pieniężnych i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.