Jak wyznaczać cele inwestycyjne?

celZajmę się dziś najważniejszym i najbardziej lekceważonym filarem inwestowania technicznego na giełdzie, rynku forex i kontraktach terminowych – wyznaczaniem celów inwestycyjnych. Odpowiem na pytanie, dlaczego cele ważniejsze są od wyboru konkretnych akcji, od przewidywania kierunku ruchów cenowych. Nie będą to wydumane rozważania teoretyczne, będę opierał się na realnych wynikach transakcji na rynkach z dźwignią finansową.

  1. Przetestuj swój system transakcyjny

To, co teraz napiszę, zabrzmi nieco prowokacyjnie, ale OBOJĘTNIE jakie stosujesz kryteria wejścia na rynek i techniki zarządzania pozycją, czy będą to

  • oscylatory
  • zniesienia Fibonacciego
  • świece japońskie
  • formacje cenowe
  • średnie kroczące
  • stop loss kroczący cenowy
  • stop loss kroczący czasowy

– o niektórych z tych rzeczy pisałem już wcześniej – teraz nie ma to większego znaczenia, byle byś poznał rzetelnie jakąś strategię opartą na analizie technicznej (jest na ten temat masę książek) – wykonałeś właśnie ok. 5% pracy potrzebnej do skutecznego inwestowania! Teraz zajmiemy się pozostałymi 95%, które większość osób lekceważy.

Wykonaj co najmniej 30 transakcji na koncie demo i następnie co najmniej 50 transakcji na koncie realnym, ryzykując w pojedynczej transakcji nie więcej niż 1% aktualnej wartości depozytu. 1 % podałem jako stosunkowo bezpieczna wartość na etapie, gdy testujesz swój system. Rezultaty swoich transakcji przedstaw w tabeli, analogicznej, do tej opisywanej w poprzednim wpisie z tego cyklu. Rezultaty pojedynczych transakcji mierzone są współczynnikami R, tzn. np. wartość 2R oznacza, że przy ryzykowanej kwocie R (tutaj jest to 1% kapitału, potem będziesz tę wartość zmieniał adekwatnie do celów) wynik pojedynczej inwestycji wynosił 2 razy R.

Otrzymasz rozkład kolejnych współczynników R taki jak np. ten:

2,1
1,43
-0,95
-0,4
-0,37
0,36
-1
-0,47
-1
-0,25
-1
-0,2
-0,59
-0,82
2,28
1,07
2,83
-0,84
-0,94
0,75
-0,01
0,32
-0,54
0,21
4,86
-0,33
3,38
0,18
1,26
-0,74
-0,87
-1
1,61
-1,1
-0,34
0
0,61
0,64
3,63
-0,09
-0,18
-0,77
-1
-0,86
1,18
-0,81
4,61
1,5
-1,3
4,15
1,73
-1
Są to najważniejsze dane rzeczywiste, których analiza decyduje w 95% o sukcesie inwestycyjnym. Zatem, jeżeli nie zapisujesz tych danych i nie znasz swoich współczynników R, to masz 95% szans, że nie odniesiesz sukcesu na rynkach finansowych. Część pierwsza analizy danych polega na obliczeniu oczekiwanej skuteczności systemu, która jest wartością średnią współczynników R. Dla systemu prezentowanego powyżej wynosi ona 0,4R z odchyleniem standardowym średniej =0,22R. Na tym etapie upewniasz się, że twój system inwestycyjny ma dodatnią wartość oczekiwaną i rzeczywiście zarabia. Pora na wyznaczenie celów inwestycyjnych, w tym celu przechodzimy do kroku 2 – symulacji wyników systemu przy różnych poziomach ryzykowanej kwoty w pojedynczej transakcji.

2. Symulacja wyniku systemu

Znasz już realne współczynniki R, więc możesz się przekonać, jakie rezultaty daje Twój system. W tym celu przemnażasz kolejne współczynniki R przez ryzykowaną kwotę (na początku będzie to 1% wartości depozytu, potem zmieniasz tę wartość) i przedstawiasz na wykresie, jak kumulują się kwotowe wyniki transakcji przy tych poziomie ryzyka:

Krzywa kapitału -1%Krzywa-kapitału-1_5 Krzywa kapitału-3%Teraz jesteś już gotowy do wyznaczenia swoich celów inwestycyjnych. Wiesz, że twój system jest w stanie generować po 52 trasakcjach wynik + 21% przy ryzyku 1% wartości depozytu i maksymalnym obsuwie (w wyniku serii transakcji stratnych) 6,5%. Obsuw ten jest maksymalną procentową różnicą pomiędzy lokalnym maksimum a następującym po nim lokalnym minimum krzywej kapitału. Każdy profesjonalny inwestor wie, że obsuwy są nieodłączną częścią tradingu, ważne, aby Twój system nie generował zbyt dużych obsuwów w porównaniu z łącznym wynikiem inwestycji. To, jaki obsuw jesteś w stanie zaakceptować, zależy od Twojej psychologicznej tolerancji. Jeżeli 6,5% to dla Ciebie za dużo, możesz dopuścić 3% obsuwu, wtedy ryzykujesz w pojedynczej transakcji 0,5% kapitału i nastawiasz się na ok 10% zysku po 52 transakcjach. Agresywny inwestor będzie ryzykował w pojedynczej transakcji 3% kapitału, aby zarabiać 63% po 52 transakcjach z maksymalnym obsuwem 18%. Wartości te dotyczą mojego systemu, analogiczną analizę możesz przeprowadzić dopiero, mając rozkład swoich wyników inwestycji z co najmniej 50 transakcji.

3. Ustalenie celów inwestycyjnych

Mając wyniki historyczne swoich transakcji, możesz ustalić cele inwestycyjne, tzn. ile będziesz chciał zarabiać procentowo w danym okresie przy jakich poziomach oczekiwanych obsuwów. Wiedząc, że Twój system ma dodatnią wartość oczekiwaną, racjonalnie obsuwami nie powinieneś się przejmować, gdyż Twoja krzywa kapitału w dłuższym terminie rośnie. Każdy ma jednak psychologiczną granicę, powyżej której obsuwy paraliżują jego działanie, nie powinieneś tej granicy przekraczać, lepiej zostawić sobie pewien zapas. Warto pamiętać, że swój system oceniasz na podstawie wyników historycznych i warto na bieżąco monitorować jak zmienia się jego oczekiwana skuteczność i jej wariancja.

Na koniec chcę zwrócić jeszcze uwagę na jedną kwestię – w trzech alternatywnych przypadkach z wykresów, w których wynik systemu wynosił kolejno + 21%, + 31%, + 63%, inwestor inwestowałby w te same walory w tym samym czasie! To pokazuje, jak kolosalny wpływ na końcowy wynik inwestycji ma nie to, czy kupowałeś eurodolara, czy kontrakt na indeks S&P 500, tylko to, ile ryzykowałeś w pojedynczej transakcji, czyli jaka była wielkość pozycji (mając na względzie dodatnią oczekiwaną skuteczność systemu). Jest oczywiste, że inwestor, który nie miałby żadnej strategii określania wielkości pozycji poddałby się, a może nawet wyzerował konto przy maksymalnym obsuwie, który zdarzył się już na początku serii inwestycji. Pisemne określenie celu ma krytyczne znaczenie nie tylko w inwestowaniu technicznym, ale w każdym innym rodzaju inwestowania, ale o tym kiedy indziej…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Inwestowanie techniczne, Inwestuj w wiedzę i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.