Jak składać zlecenia na giełdzie?

W cyklu dla początkujących inwestorów giełdowych pora wyjaśnić, jak kupować i sprzedawać akcje, czyli jak składać zlecenia na rachunku maklerskim. Omówię kilka przykładów zależnych od strategii inwestora. Inne zlecenia będzie składał inwestor kupujący długoterminowo akcje dywidendowe, inne zaś inwestor techniczny. W artykule tym, dowiesz się też, jak ustawić tzw. zlecenia stop-loss, czyli zlecenia chroniące przed nadmiernymi stratami bądź chroniące wypracowane już zyski.

Zlecenia maklerskie omówię na przykładzie usługi emakler w mBanku – darmowego rachunku maklerskiego, gdyż taki rachunek najczęściej wybierają początkujący. Omawiane zlecenia dostępne są również na innych kontach maklerskich, gdyż są uniwersalne – wszystkie trafiają na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

  • Zlecenia przy kupnie/sprzedaży akcji spółek dywidendowych

Chcąc kupić akcje spółki wypłacającej dywidendę, zależy nam zwykle, aby cena kupna była jak najmniejsza, wtedy osiągane stopy dywidendy są jak najwyższe. Załóżmy, że chcemy kupić 10 akcji spółki dywidendowej, której obecny kurs wynosi 110 zł za akcję, spółka wypłaca dywidendę w wysokości 10 zł na akcję rocznie, czyli ok. 9%. Patrzymy na notowania ciągłe i są tam dwie pozycje kupno i sprzedaż. Przy kupnie jest np. cena 105 a przy sprzedaży 110, ostatnia transakcja wykonała się po cenie 110. Jeżeli satysfakcjonuje nas cena 110 to ustawiamy tzw. zlecenie kupna z limitem ceny: w koncie maklerskim wchodzimy na zakładkę kupno papierów i wpisujemy przykładowe parametry:

Limit ceny przy kupnie oznacza, że jest to najwyższa cena, za jaką godzimy się kupić te 10 akcji. Jeśli w arkuszu notowań ciągłych jest zlecenie sprzedaży wystarczającej liczby papierów, to po zatwierdzeniu zlecenia niemal natychmiast, zostanie ono wykonane. Jeśli natomiast stwierdziliśmy, że cena 110  zł. nas nie satysfakcjonuje i będziemy czekać, aż ktoś sprzeda te akcje np. po 100 zł, nasze zlecenie kupna z limitem ceny 100 będzie przyjęte do systemu giełdowego. Ustawiając jednak niski limit ceny, musimy pamiętać, aby dać dłuższą datę ważności zlecenia. Pole limit aktywacji zostawiamy puste. Ustawiając limit ceny, kierujemy się (prócz oczekiwanej stopy zwrotu) analizą techniczną i płynnością spółki. Pamiętajmy, że spółki o małym wolumenie obrotu akcjami mają zwykle większy spread – różnicę pomiędzy zleceniami kupna i sprzedaży w arkuszu zleceń systemu giełdowego.

Kolejne zlecenie ważne dla inwestora ,,dywidendowego” – zlecenie sprzedaży akcji. Gdybyś z jakichś powodów zdecydował(a) się sprzedać akcje, to najczęściej skorzystasz ze zlecenia sprzedaży z limitem ceny. Tym razem jednak ustawiany przez ciebie limit ceny będzie najmniejszą ceną za jaką godzisz się sprzedać akcje. Dla początkującego inwestora dywidendowego, te dwa zlecenia kupna i sprzedaży są wystarczające. Na bardzo płynnych akcjach (np. spółek z indeksu WIG20) możesz zastosować ponadto zlecenie po każdej cenie (PKC). Wykona się ono natychmiast po dotarciu do systemu giełdowego po najkorzystniejszej dla inwestora cenie. W powyższym przykładzie, jeśli w systemie giełdowym oczekiwało zlecenie sprzedaży 20 akcji po 110, a ty dasz zlecenie kupna PKC (pola limit ceny i limit aktywacji pozostawisz puste), to akcje kupią Ci się po 110 zł. W systemie oczywiście zwykle czekają też zlecenia z wyższymi cenami, ale zwykle wyświetlane jest tylko najkorzystniejsze, ale należy o nich pamiętać. Gdybyś dał zlecenie kupna PKC 40 akcji to 20 z nich kupi się po 110 zł, a kolejne np. 20 po 115 zł, dlatego zlecenia PKC warto stosować tylko na płynnych akcjach, mając wgląd do arkusza notowań ciągłych.

  • Zlecenia maklerskie w inwestowaniu technicznym

Przy inwestowaniu technicznym, oprócz wyżej wymienionych zleceń, będziesz wykorzystywał jeszcze co najmniej 3 inne.

kupno przy wzroście

Załóżmy, że kurs akcji pewnej spółki jest na trendzie wzrostowym i zbliża się od dołu do ważnej strefy oporu na poziomie 145 zł. Z analizy technicznej oczekujesz, że przebicie tej strefy oporu będzie zapowiedzią mocnego ruchu wzrostowego. Wtedy możesz ustawić na poziomie np. 150 zł zlecenie kupna stop z limitem aktywacji:

Gdyby kurs dotarł do 145 i następnie osiągnął 150 (przebicie lini oporu), wtedy Twoje zlecenie kupna aktywuje się w systemie giełdowym i akcje kupią się PKC. Należy pamiętać, że inwestowanie techniczne powinno odbywać się na jak najpłynniejszych papierach. Jeśli zrobiłbyś taką operację na mało płynnych akcjach, to mogłyby Ci się kupić nawet po znacznie zawyżonej cenie. Aby tego uniknąć inwestorzy łączą czasem zlecenie aktywacji ze zleceniem kupna z limitem ceny, co może wyglądać np. tak:

Wtedy zamiast PKC ustawiasz limit ceny. Gdy rosnące ceny akcji osiągną 150 włączy się limit aktywacji i akcje kupią się po najkorzystniejszej cenie – nie większej niż 155 zł. Limit aktywacji jest ustawiany po to, żeby to zlecenie z limitem 155 nie wykonało się za wcześnie – dopóki kurs nie przebije strefy oporu na 150. Dla początkującego inwestora, może wydawać się dziwne, że nie omawiamy tu kupna akcji po najniższej możliwej cenie tylko po przebiciu pewnej strefy oporu. Jednak to nie poziom ceny kupna ma znaczenie, ale znaczenie ma zdolność indeksu do dalszych wzrostów, a ona potwierdzana jest przebijaniem ważnych stref oporów. Oczywiście, jeśli ktoś chce ,,łapać dołki” w trendzie wzrostowym, to może to zrobić, używając zwykłego zlecenia kupna z limitem ceny.

stop loss – natychmiastowa sprzedaż w razie spadku

Bardzo istotne zlecenie, gdyż dzięki niemu inwestowanie na giełdzie może być znacznie bezpieczniejsze niż np. inwestowanie w fundusze inwestycyjne. Zlecenie stop loss to zlecenie sprzedaży akcji po każdej cenie w przypadku, gdyby nastąpił spadek cen akcji poniżej ustalonego przez inwestora poziomu. Jego stosowanie zgodne jest ze znaną zasadą inwestycyjną ,,tnij straty, pozwól zyskom rosnąć”. Każdy inwestor techniczny przy kupnie akcji, gdy analiza techniczna /fundamentalna wskazuje na duże prawdopodobieństwo wzrostu ich cen powinien zabezpieczyć się przed scenariuszem spadkowym, nawet jeśli uznaje go za mało prawdopodobny.

Przykład umieszczenia zlecenia stop loss zamieściłem poniżej na wykresie cen akcji spółki Lotos. W trendzie wzrostowym pojawiła się korekta (swoją drogą bardzo harmoniczna), zatem ustawiłem zlecenie kupna z limitem aktywacji i PKC na ok. 41 zł (zielona strzałka). W razie gdyby indeks przebił wcześniejszą strefę oporu, oczekuję wzrostów.

Ale zabezpieczam się stop lossem umieszczonym poniżej silnej strefy wsparcia w punkcie D. W razie gdyby akcje lotosu kupiły się (wykonane zlecenie kupna z limitem aktywacji), ustawię stop lossa w następujący sposób:

Oczywiście podaję powyższe jako przykład i nie jest to rekomendacja kupna spółki Lotos.

Jeżeli kurs akcji, które kupiliśmy odpowiednio wzrośnie możemy podwyższyć zlecenie stop loss, ustawiając limit aktywacji sprzedaży na coraz to wyższym poziomie, korzystając z wyznaczonych nowych stref wsparcia. W ten sposób zlecenie stop loss może służyć też jako ochrona już wypracowanych zysków. Oczywiście oddzielnym zagadnieniem jest to, gdzie dokładnie ustawić zlecenie stop loss, nie jest to tematem artykułu, dlatego polecam literaturę z analizy technicznej:

Analiza techniczna rynków finansowych (op. miękka)Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów Geometria Fibonacciego (op. miękka)

Generalnie stop loss i wielkość otwartej pozycji (ilość akcji) powinno się dobierać tak, aby w pojedynczej transakcji nie ryzykować utraty więcej niż 3% całego kapitału przeznaczonego na inwestowanie techniczne. Nie warto też stop lossa ustawiać zbyt blisko ceny rynkowej, tak, żeby wahania cen niezwiązane z dominującym trendem nie wyrzuciły Cię zbyt szybko z rynku. Zwykle w ustawieniu stop lossa pomagają wyznaczone strefy wsparcia.

Znajomość tych podstawowych zleceń w zupełności wystarczy Ci na początku nauki inwestowania. Gdy będziesz po raz pierwszy kupował akcje, używaj małych kwot i przećwicz ustawianie różnych typów zleceń. Aby założyć darmowy rachunek maklerski w mBanku, złóż wniosek o eKonto i o eMaklera.

Aby dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, odwiedzaj nasz serwis regularnie i zapisz się do newslettera

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestowanie techniczne, Inwestuj w wiedzę i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.