Jak inwestować w czasach kryzysu?

Ostatnio w mediach głośnym echem odbiły się słowa włoskiego tradera, który stwierdził, że co noc kładąc się spać, modlił się o nadejście kryzysu, które nareszcie nastąpiło i na którym zamierza wiele zarobić, podobnie jak robią to największe banki inwestycyjne. Sposób jego wypowiedzi zdradzał zbytnią zuchwałość, trudno zgodzić się z brakiem współczucia dla państw borykających się z problemami, ale… Ale wartościowym przesłaniem było to, że trader zwrócił uwagę na to, że głoszony w mediach kryzys NIE jest globalną katastrofą finansową DLA WSZYSTKICH i że z odpowiednią wiedzą można w tym czasie skutecznie inwestować. W artykule tym omówię krótko, jak inwestować na giełdzie w czasie kryzysu, jakie strategie przyjąć, aby wykorzystać spadki cen akcji do zbudowania solidnego portfela inwestycyjnego.

Rada 1. Obserwuj wykresy tygodniowe i miesięczne

Paradoksem medialnych serwisów informacyjnych jest to, że reagują one na wydarzenia giełdowe w skali godzinowej (,, Na otwarciu cena akcji xx szybuje 10%”, ,,WIG20 stracił rano 4%, panika na giełdach” itp. nagłówki), która jest najmniej odpowiednia jako główny horyzont czasowy dla większości inwestorów. Znacznie bezpieczniej jest wykorzystywać do inwestowania trendy dzienne, w których jedna jednostka czasowa (np. świeca) obejmuje 1 dzień. W czasie, gdy w skali dziennej obowiązuje trend spadkowy, warto spojrzeć na wykres tygodniowy. Bardzo często emocjonalne ruchy cen nagłaśniane w mediach są niczym w skali tygodniowej. Oczywiście, są lata, w których trend spadkowy, bessa trwa wiele miesięcy, ale niech to będzie potwierdzone w skali tygodniowej czy miesięcznej.

Rada 2. Określ horyzont czasowy inwestycji

Brzmi banalnie, jest to bardzo ważny punkt. Powszechną może być sytuacja, w której intradayowiec inwestujący na minutowych interwałach czasowych zidentyfikuje poprawnie trend spadkowy i będzie stosował krótką sprzedaż, inwestor średnioterminowy będzie na tym samym walorze widział trend wzrostowy i kupi akcji z nadzieją na wzrost cen, a inwestor długoterminowy powstrzyma się od inwestowania, bo będzie widział na wykresie dalsze spadki. I wszyscy mogą z nich mieć rację!!! Jeden na tym samym walorze zarobi bo walor wzrośnie, a drugi bo walor spadnie. Różni ich horyzont czasowy inwestycji. Może brzmi to banalnie, ale warto zdawać sobie sprawę na jakim wykresie pracujemy, pozostałe traktować jedynie pomocniczo

Rada 3. W czasach kryzysu inwestuj w niedowartościowanie akcji i przepływ pieniężny

To dwa filary, dzięki którym nie musisz się martwić, czy ceny nabywanych akcji jeszcze spadną.

Czytając sprawozdania finansowe kandydatów do nabycia określ parametry takie jak cena akcji/zysk na akcję (tzw. P/E) i cena akcji/ wartość księgowa. Dodatkowo zastanów się (na podstawie sprawozdań finansowych firmy z poprzednich kryzysów), do ilu zł na akcję może spaść zysk w szczycie kryzysu i czy ta wartość przy obecnej cenie akcji jest już atrakcyjna. Wskaźnik P/E mówi, po ilu latach oczekiwany sumowany rok do roku zysk spółki będzie równy jej obecnej wartości rynkowej. Dodatkowo popatrz na stopę dywidendy (wartość dywidendy/cena akcji)i sprawdź jaka była historyczna polityka dywidendowa spółki. Dobrze jeśli jest wysoka, ale oceniaj ją pod kątem stabilności, perspektyw wzrostów zysków firmy. Ideałem byłoby, gdyby średnio rok do roku spółka wypłacała coraz wyższe dywidendy – oczywiście nie kosztem degradacji finansowej!!! Jak sprawdzić, czy wypłaty dywidend nie są zbyt wysokie dla spółki? – Oceniaj zarządzanie przepływami pieniężnymi w spółce, sprawdź, czy wartości aktywów trwałych spółki nie maleją w szybkim tempie, sprawdź, czy spółka inwestuje i czy nie zadłuża się na poczet wypłaty dywidend. W takiej strategii, kupując spółkę, która ma szanse utrzymać wysokie zyski w stosunku do obecnej wartości rynkowej akcji i będzie wypłacała dywidendy, nawet jeśli przyjdzie 10 lat kryzysu, w czasie którego ceny akcji Twojej spółki będą spadać, to dzięki dywidendom odzyskasz większość zainwestowanych pieniędzy w postaci corocznych przepływów pieniężnych, a na Twoim rachunku maklerskim wciąż będzie niezmieniona liczba akcji!! Na tym polega inwestowanie długoterminowe – znasz wartość wewnętrzną Twoich akcji, wiesz ile zysku na akcję generują, więc nie odsprzedajesz ich, dopóki nie uznasz, że są przewartościowane. Twoim zabezpieczeniem jest przepływ pieniężny i promocyjne ceny ,,kryzysowe”, ale musisz pozostać czujny i co kwartał kontrolować sprawozdania finansowe spółek pod kątem realizacji Twoich celów. Nie tylko Goldman Sachs może zarabiać w kryzysie, możesz i Ty!

Chcesz dowiedzieć się więcej o finansach i inwestowaniu, zapisz się do newslettera!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inwestowanie dla przepływów pieniężnych, Inwestuj w wiedzę i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.