W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie nauczyć się zarządzać osobistym czy domowym budżetem, jak nauczyć się odróżniać przepływ pieniężny od zysków kapitałowych i jak skutecznie zarządzać przepływem pieniężnym, aby osiągnąć wolność finansową. Poznasz grę ,,Cashflow”, która całkowicie odmieni Twoje spojrzenie na świat finansów i inwestowania.
Gra Cashflow jest symulacją sytuacji finansowej przeciętnego dorosłego człowieka. Odbiera on co miesiąc wypłatę, której znaczną część zabierają różnego rodzaju opłaty, rachunki, spłaty kredytów, nieprzewidziane wydatki. Jeśli nawet po pokryciu wydatków, zostaje pewna kwota do dyspozycji, to najczęściej ludzie nie mają pojęcia, co robić z tą kwotą, co najwyżej oddadzą ją bankierom, zakładając niskooprocentowaną lokatę. Takie podejście nie pozwala na realizację wielu marzeń czy planów. Przyczyną kłopotów finansowych jest zwykle nie brak pieniędzy, ale złe zarządzanie przepływem pieniężnym. Gra uczy, jak wydostać się z tzw. wyścigu szczurów. Podobna jest nieco do znanej gry Eurobiznes czy Monopoly. Tamte gry były jednak bardziej zabawkami, niż pomocami finansowymi. Gra Cashflow jest znacznie bardziej rozbudowana. Stworzył ją amerykański inwestor, Robert Kiyosaki, proponując niezwykły trening finansowy i inwestycyjny. W trakcie gry masz możliwość nabywania różnego rodzaju inwestycji – od nieruchomości po akcje, obligacje i biznesy. Najważniejsze, czego się nauczysz, to
- jak odróżnić dobrą inwestycję od złej
- jak odróżnić dobry dług od złego długu i wykorzystać dobry dług jako dźwignię finansową
- jak zarządzać inwestycjami
- jak zbudować pasywne przepływy pieniężne, aby pieniądze zaczęły pracować dla Ciebie
- jak inwestować, abyś nie musiał oszczędzać i mógł spokojnie pokrywać swoje wydatki
Moja osobista opinia o grze Cashflow:
Z początku byłem sceptycznie nastawiony, nie przypuszczałem, że gra planszowa może czegoś poważnie nauczyć. Kolorowe obrazki na jej okładce tym bardziej mnie nie zachęcały, jestem przyzwyczajony do przyswajania raczej podręcznikowej, suchej wiedzy. Książki R. Kiyosakiego i D. Trumpa na tyle zmieniły moje podejście do finansów, że postanowiłem zaryzykować i wypróbować tę grę. I okazało się, że było warto. Gdy pominąłem tę kolorową fasadę gry (która nawet ma swój urok, zwłaszcza w wersji elektronicznej), okazało się, że gra ta jest niezwykle rozbudowanym w swej prostocie narzędziem do nauki finansów i inwestowania. Oczywiście inwestowania uczę się także z innych książek i w praktyce, ale gra Cashflow uczy tego, czego nie ma w książkach – dynamiki finansów inwestowania. Człowiek uczy się wypełniać i analizować zestawienie finansowe, które tak jak w życiu podlega nieustannym zmianom – dochodzą nowe nieoczekiwane wydatki, kupujesz nowe inwestycje, od czasu do czasu tracisz pracę i uczysz się finansowo radzić z tym wszystkim. W czasie gry uczysz się zarządzać przepływami pieniężnymi, które w realnym świecie w spółkach publicznych zwane są <<przepływami z działalności operacyjnej>>, dzięki tej grze człowiek zaczyna lepiej rozumieć zestawienia finansowe np. spółek giełdowych, a to jest kluczowe w nabywaniu inwestycji pod cashflow (akcji dywidendowych). Dlatego każdemu, nie tylko inwestorowi, polecam trening finansowy z grą cashflow. Weź swoje życie w swoje ręce, nie licz na finansową pomoc państwa, zacznij grać ze znajomymi w grę cahflow!
Dostępna jest ona zarówno w wersji planszowej jak i elektronicznej (jako program komputerowy). W każdym przypadku istnieją dwie wersje gry:
– Cashflow 101: Gra dla początkujących. Grając w nią, uczysz się tego, co napisałem powyżej
– Cashflow 202: Rozbudowana wersja gry z bardziej zaawansowanym symulatorem rynków finansowych. Grając w nią uczysz się, jak zarabiać również na spadkach cen akcji, poznasz nowy instrument finansowy – opcje put i call i dowiesz się, jak nimi operować.
Inwestuj w wiedzę – gra cashflow to idealna przepustka do dalszej nauki inwestowania.