Eurotel – analiza raportu za 2011 rok

Eurotel  jest bardzo obiecującą spółką generującą wysokie operacyjne przepływy pieniężne. Jej obecna działalność i rozwój nie wymagają dużych nakładów inwestycyjnych, dlatego może być postrzegana jako stabilna spółka dywidendowa. W tym wpisie przedstawię krótką analizę jej raportu finansowego za 2011 r.Pomimo nieznacznego spadku przychodów (w porównaniu z 2010 rokiem) w 2011 r. nastąpił 10-procentowy wzrost zysku netto do poziomu 7,6 mln PLN. Zyskowi Eurotelu towarzyszyły bardzo wysokie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w wysokości 14 mln PLN wobec 1,5 mln PLN w 2010 r. ! Wskaźnik ROE w wysokości 21,5 należy uznać za wysoki, biorąc pod uwagę wyjątkowo niskie zadłużenie długoterminowe spółki.

Gdy w ciągu roku 2011. patrzyłem na kwartalne spadki wskaźników płynności byłem delikatnie zaniepokojony, choć nie była to sytuacja alarmująca, ale wygenerowane przez spółkę wysokie przepływy pieniężne w 4 kwartale 2011 r. pokazały, że w Eurotelu dobrze zarządza się płynnością, a działalność Eurotela cechuje sezonowość. Płynność gotówkowa jest na wysokim poziomie, dlatego wypłata dywidendy (1,5 PLN na akcję w tym roku) w kwocie 5,6 mln PLN jest dla spółki bezpieczna.

Poniżej przedstawiłem strukturę cashflow. Widać w niej wyróżniające się na tle poprzednich lat wysokie przepływy operacyjne za 2011 rok i znaczną poprawę całkowitego cashflow. Zielone słupki na wykresie przedstawiają wysokość środków pieniężnych w spółce jako rezultat przepływów pieniężnych w latach poprzedzających, dlatego np. w 2012 r. widoczna sama kolumna gotówkowa jest rezultatem przepływów pieniężnych z roku 2011.

Chcesz dowiedzieć się więcej o ciekawych spółkach i inwestowaniu? Zapisz się do newslettera

Zaznaczę jeszcze, że powyższy artykuł jest wyrazem moich opinii i nie jest rekomendacją w rozumieniu „Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców”
5 6
Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza fundamentalna, Analizy giełdowe, Inwestowanie dla przepływów pieniężnych i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.