Sterylizowany dodruk euro z opóźnionym zapłonem

Wczoraj Europejski Bank Centralny ogłosił plan tzw. sterylizowanego skupu obligacji zagrożonych krajów Strefy Euro. Media stosunkowo mało uwagi poświęcają słowu ,,sterylizowany”, którego znaczenie postaram się krótko wyjaśnić. Czy zakupy sterylizowane są dodrukiem euro?

W klasycznej sytuacji, gdy jakiś bank centralny zwiększa podaż narodowej waluty, sprzedając ją (z czym wiąże się kupno waluty zagranicznej), to mamy do czynienia z operacją niesterylizowaną. Bank centralny może chcieć jednak zniwelować inflacyjny wpływ ,,poluzowania ilościowego”, np. sprzedając na rynku krajowym/międzynarodowym obligacje rządowe, co w uproszczeniu wyrównuje bazę monetarną, gdyż bank centralny odzyskuje w ten sposób walutę narodową wypuszczoną na rynek. Historia pokazuje, że operacje sterylizowane zazwyczaj nie prowadzą do założonego celu – długoterminowego osłabienia/umocnienia danej waluty.

A jak jest w przypadku ECB? ECB planuje kupować obligacje zagrożonych państw strefy euro. ECB oczywiście będzie płacił za te obligacje, wypuszczając euro na rynek. Aby wysterylizować ten zakup ECB będzie chciał odzyskać wypuszczone euro z rynku. Jak może to zrobić? Na razie nie znamy konkretnych planów, ale możliwości są różne. Generalnie ECB może w tym celu sprzedawać waluty zagraniczne, kupując euro. Jest jeszcze inna możliwość – ECB zacznie pozbywać się innych aktywów, np. obligacji niemieckiego rządu.

Jaki może być tego wynik: ECB  będzie miał co raz większy udział śmieciowych papierów w aktywach, pozbędzie się porządnych obligacji, a wpływ tej operacji na bazę monetarną i podaż euro będzie chwilowo znikomy. ECB zapowiedział, że skup obligacji będzie NIEOGRANICZONY, ale każdy, kto zna się na ekonomii wie, że STERYLIZOWANY skup obligacji nie może być nieograniczony, gdyż w końcu bankowi centralnemu zabrakłoby aktywów do sprzedaży. Program skupu zwany OMT (OMT – Outright Market Transactions), jest więc chwilowym odsunięciem problemu europejskiego kryzysu zadłużenia.

Co to oznacza dla inwestorów? Fundamentalnie operacja ta tylko przesuwa w czasie problemy fiskalne w UE. Inwestujący długoterminowo w metale szlachetne, w mojej opinii, nie powinni martwić się sterylizowaniem skupu obligacji i pamiętać, że skup ten choć nie zmienia znacząco bazy środka płatniczego, to jednak mocno pogorszy jakość aktywów ECB. Bank centralny niszczy swoje aktywa, a inwestorzy powinni pilnować swoich twardych aktywów i cierpliwie czekać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Gospodarka, Inwestuj w wiedzę, Kto zabiera Twoje pieniądze i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.